Vergi Muafiyeti 1 Ocak'ta Başlıyor! Peki Kimler Muafiyetten Yararlanacak? Şartlar Neler?

Mecliste vergilerin yapılandırılması ile ilgili çalışmalar sona ererken, yeni yılda vergi borçlarının yapılandırılacağı müjdesi geldi.

Vergi Muafiyeti 1 Ocak'ta Başlıyor! Peki Kimler Muafiyetten Yararlanacak? Şartlar Neler?
Yayın Tarihi: 4.12.2020 23:26:00

Mecliste vergilerin yapılandırılması ile ilgili çalışmalar sona ererken, yeni yılda vergi borçlarının yapılandırılacağı müjdesi geldi.

Meclisten vergi müjdesi, 1 Ocak’ta başlıyor. 1 Ocak'ta başlayacak olan düzenlemeden başta ev kadınları olmak üzere geniş bir kesimin yararlanacağı ifade edildi. Torba yasa ile evde üretip internetten satanlara vergi muafiyeti sağlanıyor. Gelir Vergisi Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle ayrı bir işyeri açmaksızın ve sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine, alet kullanmaksızın oturdukları evlerde imal ettikleri malları internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanların bu faaliyetleri muaflık kapsamına girecek. 1 Ocak 2021'de uygulanmaya başlayacak bu muafiyetten faydalanılabilmesi için vergiden muaf esnaf belgesi alınması, Türkiye'de kurulu bankalarda bir ticari hesap açılması, tüm hasılatın münhasıran bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi ve hasılat tutarının 220 bin lirayı aşmaması kuralı var. Bankalar, hesaplara aktarılan tutar üzerinden aktarım tarihi itibariyle çalışanı bulunmayanlara yüzde 4 gelir vergisi kesintisi uygulayacak. Çalışanı olanlar için ise yüzde 2 gelir vergisi esas alınacak. Düzenleme ile Cumhurbaşkanı'na, maddede belirtilen oranları ve tutarı, yarısına kadar indirme ve 2 katına kadar artırma yetkisi de verildi.

SÜRE 31 HAZİRAN 2021’E KADAR UZAYACAK


Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneğinden yararlanan sigortalıların normal çalışma sürelerine dönmeleri durumunda işverene ödenen ve İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanan prim desteği süresini 30 Haziran 2021'e kadar uzatabilecek. Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneği uygulamasının da süresini 30 Haziran 2021'e kadar uzatma yetkisine sahip olacak.

İŞVERENE BÜYÜK KOLAYLIK

Cumhurbaşkanı; kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi sahiplerini istihdam etmesi halinde işverene sağlanan prim desteğinin bir önceki yıl ortalamasına ilave istihdam edilen kişiler için 12 ay, bu kişinin kadın, genç veya engelli olması durumunda 18 ay süreyle işverene sağlanan prim teşviğinin ve ilave istihdam sağlayan işverene Gelir Vergisi stopaj teşviği ile Damga Vergisi desteği uygulamasının süresini 31 Aralık 2023'e kadar uzatmaya yetkili olacak.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR